تاریخ: ۱۸:۱۸ :: ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
جنبش اصلاحی مردم ایران ۲۰ ساله شد/ یاد داشتی از : حسن دشتی

دوم خرداد یادآور آغاز جنبش و حرکتی است که از آن بعنوان ” جنبش دوم خرداد ” نام برده می شود . ۲۰ سال پیش در چنین روزی ، مردم ایران با رای خود ، این جنبش و حرکت عظیم را پایه گذاری کردند . شعار ” توسعه سیاسی ” توانست ، اتحاد بزرگی را […]

دوم خرداد یادآور آغاز جنبش و حرکتی است که از آن بعنوان ” جنبش دوم خرداد ” نام برده می شود . ۲۰ سال پیش در چنین روزی ، مردم ایران با رای خود ، این جنبش و حرکت عظیم را پایه گذاری کردند .
شعار ” توسعه سیاسی ” توانست ، اتحاد بزرگی را برای آزادی های مشروع ، که پیش آن در سایه سار برخی تعصبات مذهبی و یا انقلابی گری افراطی فراموش شده بود ، بوجود آورد .
دوم خرداد ، روزی است که ” گفتمان صداقت ” در دنیای پر از نیرنگ سیاست طلوع کرد و طراح آن گفتمان ” سید محمد خاتمی بود .
او اثبات کرد که رمز موفقیت در سپهر سیاست ، نیرنگ بازی و حیل گوناگون نیست .
جنیش اصلاحی مردم ایران ، مدلی نو از علم سیاست بود که توانست ، با تکیه بر صداقت ، گذشت ، مدارا ، احترام به مخالفان ، پرهیز از زیاده گویی و زیاده خواهی ، توهین و افترا ، بر جریان مقابل ، که هیچگونه انعطاف در برابر عزم و اراده ملت از خود نشان نمی داد ،
فایق آید و آن را به چالش بزرگی کشیده و در نهایت به تسلیم وادارد ، به سخن دیگر : ” دوم خرداد ” سالروز شکفتن گل خوشبوی صداقت و راستی در عالم پر طمطراق سیاست بود .
با آغاز جنبش اصلاحی مردم ، حرکت های تخریبی از جانب تندروهای افراطی جهت عقیم گذاشتن این جنبش نو پا شروع شد ، اما به فضل پروردگار یکتا و با حضور همیشگی مردم ، اکنون این جنیش با ورود به دهه سوم ، همچنان بی رقیب است و این در حالی است که جریان ضد اصلاحات ، سالهاست که با بکارگیری تمام توان خود که در سیطره نهادهای غیر پاسخگوست ، سعی در به شکست کشاندن این جنبش بزرگ و مردمی دارد .
انتخابات ۲۹ اردیبهشت نشان داد ، مردم فهیم ، آگاه و با بصیرت ایران همچنان خواهان اصلاحات بیشتر و شکست انحصار و تمامیت خواهی است . جریان اصولگرایی باید دانسته باشد که جبهه گیری در برابر خواست مردم هزینه های سنگینی بر این جریان تحمیل کرده و خواهد کرد و زمان آن فرا رسیده تا عقلای اصولگرایی با اقرار به شکست و بررسی راه های برون رفت از این وضعیت ، سر تعظیم در پیشگاه ملت فرود آورده و تسلیم اراده مردم شوند .
تمامیت خواهان که با اتکا به برخی نهادها و با تصور اینکه بتوانند راس جنبش اصلاحی را از بدنه آن جدا کرده و آن را با شکست مواجه سازند ، اقدام به بازداشت ، زندانی ، ممنوع التصویری غیر قانونی و حصر افراد تاثیر گذار این جنبش کرده و انواع اهانت ها ، تهمت ، افترا و دروغ هایی را نسبت به آنان روانه داشته اند ، اما هنوز این جنبش در مسیر خود در حال حرکت است و سدهای پوشالی ایجاد شده را درهم می شکند .
کلام آخر : بایستی یادی از آیت الله هاشمی کرد که در ادامه حرکت ” جنبش دوم خرداد ” نقش بسزایی داشته است و انتخابات اخیر که در فقدان آن عزیز سفر کرده برگزار شد و اولین انتخابات بی حضور ایشان بود ، الحق که مردم به شایستگی و با حضور در پای صنذوق های رای ، تداوم راه ایشان را خواستار شدند .

لینک کوتاه مطلب: http://tabrizema.ir/pwbfb