تاریخ: ۵:۱۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
اخذ مجوز ۱۱۷ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان شرقی

تبریز ما: نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی گفت: امسال برای ۱۲ طرح استان به ارزش ۱۱۷ میلیون دلار مجوز سرمایه گذاری خارجی اخذ و برای ۹ طرح با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلار از طریق سیستم بانکی و گمرک منابع تعیین شده و ۹ طرح به ارزش حدود ۱.۵ میلیارد دلار نیز […]


تبریز ما: نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی گفت: امسال برای ۱۲ طرح استان به ارزش ۱۱۷ میلیون دلار مجوز سرمایه گذاری خارجی اخذ و برای ۹ طرح با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلار از طریق سیستم بانکی و گمرک منابع تعیین شده و ۹ طرح به ارزش حدود ۱.۵ میلیارد دلار نیز در دست اقدام برای اخذ مجوز سرمایه گذاری خارجی است.

به گزارش تبریز ما به نقل از ایرنا، رضا حسینیافزود: ۲۱۵ طرح و فرصت سرمایه گذاری استان در قالب فرمت های یونیدو (سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل) معرفی شده که از این تعداد ۶۱ طرح مربوط به صنعت، معدن و تجارت، ۴۹ طرح در دانش بنیان، ۳۲ طرح در صنایع تبدیلی کشاوزی، ۳۱ طرح زیربنایی و ۴۲ طرح در زمینه صنایع گردشگری است.
وی ادامه داد: سرمایه گذارانی که بخواهند از ظرفیت ها، مشوق ها و اطلاعات استان مطلع شود به ۵ زبان زنده دنیا اطلاعات در اختیار آنان قرار می گیرد.
وی افزود: مشوق ها و مزیت های استان در تارنمای این اداره کل بارگذاری شده و به راحتی قابل دسترسی بوده و بسته های سرمایه گذاری نیز به همه دفاتر داخلی و خارجی نمایندگی های جمهوری اسلامی و اتاق های بازرگانی ارسال شده است.
رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی اظهار کرد: در صورت آماده شدن ماده ۸ یونیدو طی ۳ هفته آینده به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری را اخذ کنیم.
حسینی با اشاره به نیروگاه های در دست اقدام در استان ادامه داد: هم اکنون ۹ نیروگاه بادی یا در مرحله شروع عملیات یا در حال احداث است که از این تعداد ۸ نیروگاه با ۲۹۵ مگاوات توسط سرمایه گذار خارجی و یک نیروگاه با ۵۰ مگا وات ظرفیت از سوی سرمایه گذار داخلی اجرا می شود و برای ۳ نیروگاه به ارزش ۱۲۷ میلیون دلار سرمایه گذاری نیز مجوز صادر شده است.
وی گفت: همچنین ۱۵ نیروگاه خورشیدی با سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار و ۴ نیروگاه سیکل ترکیبی نیز با ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری که یکی از آن ها از سوی سرمایه گذار خارجی و ۳ نیروگاه نیز با سرمایه گذار داخلی در آذربایجان شرقی اجرا می شود.
نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی یادآوری کرد: ۵۴ نیروگاه مولد با مقیاس کوچک با ظرفیت ۶۹۳ مگاوات نیز در استان سرمایه گذاری می شود که مجوز سرمایه گذاری برای ۶ نیروگاه با سرمایه گذاری بیش از ۷۹ میلیون دلار اخذ شده است.
حسینی، عدم امکان انتقال برق تا درب واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی، عدم تعریف معافیت ها و مشوق های منطقه ای، ملی و استانی، وجود کانون‌های متعدد تصمیم گیری در سرمایه گذاری و عدم استفاده موثر از پنجره واحد سرمایه گذاری را از جمله چالش‌های موجود بر سر راه سرمایه گذاری در استان اعلام کرد.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای اجرای ۲ طرح پتروشیمی میانه با ۱.۵ میلیارد دلار و پتروشیمی ورزقان با ۱.۳ میلیارد دلار در حوزه فایناس استان گفت: مجوزهای محلی پتروشیمی میانه اخذ شده و در طرح ورزقان نیز آب و گاز فراهم بوده و قرار است مطالعات زیست محیطی آن مطالعه شود.
نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه نرخ ارز بیشترین ریسک و چالش برای سرمایه گذاری است، بالا بودن رتبه کشور در محیط کسب و کار و عدم وجود مطالعات مالی، فنی و زیست محیطی را از دیگر چالش‌های سرمایه گذاری در استان اعلام کرد.
وی گفت: برای بهبود رتبه فضای کسب و کار استان، سامانه‌های صدور مجوز به نام های ‘نما’، ‘سام’، ‘یاور’ و ‘دادور’ راه اندازی شده و پنجره واحد سرمایه گذاری در معدن ایجاد شده و در سایر حوزه ها نیز ایجاد می شود.
آذربایجان شرقی با بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت از ظرفیت های بالایی در حوزه های مختلف سرمایه گذاری از جمله صنعت، معدن، کشاورزی، نیرو و پتروشیمی برخوردار است.

منبع : shahryarnews
لینک کوتاه مطلب: http://tabrizema.ir/Oj2qz