تاریخ: ۹:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۵/۰۴

حضرت فاطمه معصومه(س) دارای شخصیتی رفیع و والامقام می باشد بطوری که ائمه طاهرین(ع) از این بانو، با جلالت و تکریم یاد کرده اند و حتی پیش از ولادت آن حضرت، بلکه پیش از ولادت پدر بزرگوارش، نام او بر لسان بعضی از ائمه(ع) آمده و از مقام والای او سخن گفته اند. امام صادق(ع) […]

حضرت فاطمه معصومه(س) دارای شخصیتی رفیع و والامقام می باشد بطوری که ائمه طاهرین(ع) از این بانو، با جلالت و تکریم یاد کرده اند و حتی پیش از ولادت آن حضرت، بلکه پیش از ولادت پدر بزرگوارش، نام او بر لسان بعضی از ائمه(ع) آمده و از مقام والای او سخن گفته اند.
امام صادق(ع) می فرمایند: اَلا اِنّ قم حَرَمی وحَرَم وُلدی من بعدی…( بدانید قم حرم من و حرم فرزندانم پس از من است زنی از فرزندان من در این شهردر می گذرد که او دختر موسی است. (۱ )
امام صادق (ع) در حدیثی دیگر پیش از اینکه این فرزند گرانقدرمتولد شود از فضیلت زیارت و مدفن او سخن می گوید و شیعیان را به اهمیت آن توجه می دهد و می فرماید: شهر قم، حرم ما است و در آن زنی از فرزندان من مدفون می شود، به نام فاطمه هرکس او را زیارت کند بهشت برای او ثابت می شود. (۲) همه ی این بیانات حاکی از شان وعظمت و فضیلت این بانوی مکرم اسلام می باشد. بی شک این فضایل و خصوصیات این بانوی بزرگ است که او را دارای چنین مقام و منزلتی نموده است چون امام موسی کاظم(ع) دارای ۳۷ فرزند بود که در میان آنها این بانوی مکرم است که مثل ستاره ای درخشید و در میان فرزندان امام موسی کاظم(ع)، بعد از امام رضا(ع) هیچ کدام هم سنگ او نمی باشد. حال به خصوصیات و فضایل اشاره می کنیم که باعث عظمت و درخشش او در میان دیگر امامزادگان شده است.
شرافت خانوادگی: او ماه تابانی است که از برج امامت طلوع کرده در آغوش امامت تربیت یافته، قنداقه امامت را نیز در دامن خود پرورش داده است. زیرا او دختر امام، خواهر امام و عمه امام است همه ی نیاکان و مشعلداران امامت، پرچمداران هدایت، اسوه های فضیلت و استوانه های ولایتند. بدیهی است که تاثیر شخصیت پدر و مادر در روح وجسم فرزندان را نمی توان انکار کرد این ویژگی در وجود حضرت فاطمه معصومه(س) نیز بروز یافت و از هر دو طرف فضایلی را به ارث برد و میتوان به معنای تاثیر داشتن تلاش و کوشش آن حضرت د این راه باشد بلکه علاوه بر همه شایستگی های فردی که ور وجود خویش به وجود آورده بود از این عوامل نیز به عنوان مکمل و پشتوانه ترقی و تکامل معنوی اخلاقی و علمی سود برد.
عبادت حضرت معصومه(س): بنا به تصریح قرآن هدف از خلقت انسان چیزی جز عبادت وبندگی خداوند نیست کسانی که به این هدف مهم پی بردند در راه رسیدن به عالی ترین مرحله آن سر از پا نمی شناختند.
یکی از عالی ترین نمونه های عبادت وبندگی خدا از خاندان ولایت وامامت، کریمه اهل بیت فاطمه معصومه(س) می باشد.او با عبادت و شب زنده داری ۱۷ روزه اش در واپسین روزهای عمر شریفش در مدت اقامتش در منزل موسی بن خزرج، گوشه ای از یک عمر عبودیت و خضوع وخشوعدآن زاده عبد صالح خدا در برابر ذات پاک الهی است.(۳)
۱ – سفینه البحار، ج ۲، ص ۲۷۶
۲ – علامه مجلسی، بحار الانوار، ج ۶، ص ۲۱۶
۳ – قم شناسی و گردشگری، ص ۲۹۲
(مقاله از افسانه شادی)

لینک کوتاه مطلب: http://tabrizema.ir/8fFtX