پدیده کشی، عیدی لیکنز در آخرین بازی سال
پدیده کشی، عیدی لیکنز در آخرین بازی سال

هفته ۲۲ لیگ برتر فوتبال کشور، آخرین بازی تیم های حاضر در این رقابتها در سال ۹۷ خواهد بود. نمایندگان استان در این هفته به مصاف تیم هایی از خراسان و بوشهر خواهند رفت که در مهمترین بازی، سرخپوشان تبریز در دره گرگ ها از پدیده یحیی گل محمدی پذیرایی خواهد کرد. گل محمدی که […]

هفته ۲۲ لیگ برتر فوتبال کشور، آخرین بازی تیم های حاضر در این رقابتها در سال ۹۷ خواهد بود. نمایندگان استان در این هفته به مصاف تیم هایی از خراسان و بوشهر خواهند رفت که در مهمترین بازی، سرخپوشان تبریز در دره گرگ ها از پدیده یحیی گل محمدی پذیرایی خواهد کرد. گل محمدی که سال گذشته یک نیم فصل ناموفق در تبریز داشت، حال در بازگشت به این شهر انگیزه متفاوتی برابر تیم سابق خود خواهد داشت. در دیگر بازی، شاگردان مهاجری پس از شکست در دربی تبریز، به دنبال دبل مقابل پارس جنوبی جم هستند که آنها نیز در بازی گذشته خود با اشتباه فاحش رحمان احمدی، بازی را به سپاهان واگذار کردند.

تاکتیک لیکنز، ترکیب ثابت، بدون تعویض
سرمربی بلژیکی تراکتور، در این ۶ بازی گذشته خود ثابت کرده است که اگر مجبور نباشد، دست به ترکیب برنده خود نخواهد زد. این مربی فقط یک بار و آن هم به دلیل محرومیت، اشکان دژاگه را در اختیار نداشت و در بقیه بازی ها، ترکیب برنده بازی قبل را به میدان فرستاد. جرج لیکنز حتی علاقه ای به تعویض بازیکن نیز ندارد و تا دقائق پایانی بازی، با همان ترکیب ثابت اول بازی، به کار خود ادامه می دهد. این کار در حالی صورت می گیرد که در نیمکت تراکتور نیز بازیکنان خوبی برای جایگزینی وجود دارند. شاید دلیل عمده این امر، حصول نتیجه در سیستم ترکیبی این سرمربی است و اگر بازی گره بخورد، مطمئنا تغییر سیستم و تعویض بازیکن در دستور کار وی خواهد بود. اما تا به امروز که لیکنز و شاگردان او موفق عمل کرده اند و تعویض های آخر بازی این سرمربی نیز، ورود بازیکنان جوان برای دوندگی و پرسینگ در زمین حریف بوده است.

گل محمدی- تراکتور، همه چیز تحت تأثیر دربی تبریز
یحیی گل محمدی که سابقه بازی در تراکتور را نیز داشت، سال گذشته یک نیم فصل سرمربی تراکتور بود و به واسطه اشتباهاتی که جام حذفی داشت، از این تیم کنار گذاشته شد تا نقطه عطفی برای ایجاد انگیزه برای بازی با تراکتور داشته باشد. هواداران تراکتور آن روزی را که این سرمربی به راحتی جام حذفی را از دست داد فراموش نکرده اند. اما اوج تقابل تراکتوری ها با سرمربی سابق خود، به مصاحبه های هفته پیش گل محمدی بر می گردد که در دو نوبت به تخطئه دربی تبریز پرداخته و شائبه هایی در این زمینه به وجود آورد. صحبتهایی که هیچ نشانی از حرفه ای گری نداشت و جواب متقابل تراکتوری ها در فضای مجازی را داشت که چرا این فصل پدیده تحت هدایت گل محمدی، ۳ بازی پشت سر هم به پرسپولیس باخت؟!

خط هافبک تراکتور، آرزوی هر سرمربی
هر اندازه که تراکتور در سالهای گذشته از وجود یکی دو بازیکن طراح و خلاق در خط هافبک، در مضیقه بود، در فصل جاری نگرانی بابت این خط تیمی خود نخواهد داشت. جایی که ایمانی، شجاعی، دژاگه و سوگیتا، هر تیمی را فلج می کنند.
اکبر ایمانی، در نقش یک بازیکن میداندار، همه کار در زمین انجام می دهد، دریبل می کند، شوت می زند، با قدرت تخریبی خود، اجازه بازیسازی به هافبک های حریف نمی دهد و کلا هر چه که از یک هافبک دفاعی خوب و قهار انتظار می رود، اکبر ایمانی برآورده می سازد.
اشکان دژاگه اگرچه در نیم فصل قبل به واسطه حضور متناوب در تمرینات ملی، افت کرده بود، اما در نیم فصل دوم تمام و کمال در اختیار تیم است و هر جایی از زمین که بخواهد هنرنمایی می کند. فانتزی بازی مسعود شجاعی علی رغم رژه روی اعصاب هوادار، بازیکنان حریف را به خود مشغول می دارد تا سوگیتای ژاپنی، آزادی عمل بیشتری برای دریبلینگ و ارسالهای طولی خود داشته باشد.

اوجگیری بمب افکن
مهاجم ایرلندی تراکتور در نیم فصل اول مسابقات و در هر بازی گلزنی می کرد؛ تا اینکه رفت و بازنگشت. آنتونی استکوس،پس از بازگشت دوباره، چند بازی اول را موفق به گلزنی نشد ولی از دو هفته قبل و در بازی با سپاهان و ماشین سازی موفق عمل کرده و انتظار می رود در بازی پیش روی تراکتور شانس اول گلزنی تیم خود باشد. استوکس با دو گلی در هفته های گذشته به ثمر رساند، جدول گلزنان لیگ را نیز داغ کرد تا رقابت برای عنوان آقای گلی مسابقات، همچنان هیجان انگیز باشد.

 

یادگار پر می شود؟

تغییر زمان بازی تراکتور از سوی سازمان لیگ و به بهانه اردوی تیم ملی امید، همچنین همزمانی بازی تراکتور و پدیده با آخرین پنج شنبه سال و لیله الرغائب، شاید حضور تراکتوری ها در یادگار امام را در هاله ای از ابهام فرو ببرد، ولی هواداران تراکتور در بازی با استقلال حضوری تماشایی را رفم زدند که در ابعادی جهانی انعکاس یافت. آنها به خوبی از اهمیت دیدار ۶ امتیازی با پدیده مشهد آگاه هستند و بنا بر برگزاری بازی در روز پنج شنبه، قطع به یقین با حضور خود، آخرین بازی تراکتور در سال ۹۷ را به تماشا خواهند نشست. آنها در بازی قبلی به دلایلی من جمله عدم وجود حساسیت در دربی تبریز و یا رعایت حال تیم همشهری، حضور اندکی داشتند که تعجب لیکنز را نیز برانگیخته بود. اما بازی روز پنج شنبه این تیم با پدیده مدعی، و همچنین تقابل با یحیی گل محمدی، هواداران تراکتور را باز هم راهی یادگار امام خواهد کرد.