نطق میان دستور فرج محمد قلیزاده در ۲۸ مین جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز
نطق میان دستور فرج محمد قلیزاده در ۲۸ مین جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز

نطق میان دستور فرج محمد قلیزاده در ۲۸ مین جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز مورخه ٩۶/١٠/٢۴ – به عنوان نماینده مردم با مردم سخن می گویم: – درقانون ایران، شهردارى یک نهاد عمومی غیر دولتی است. – شورای شهر، پارلمان محلی است که متشکل از نمایندگان مردم است. – شهرداری باید، تحت نظارت نمایندگان مردم به مردم خدمات ارایه […]

نطق میان دستور فرج محمد قلیزاده در ۲۸ مین جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز مورخه ٩۶/١٠/٢۴

 به عنوان نماینده مردم با مردم سخن می گویم:
 درقانون ایران، شهردارى یک نهاد عمومی غیر دولتی است.
 شورای شهر، پارلمان محلی است که متشکل از نمایندگان مردم است.
 شهرداری باید، تحت نظارت نمایندگان مردم به مردم خدمات ارایه نماید.
 با این اوصاف، انتصابات جدید شهردار محترم تبریز به ما این پیام مهم را داشت که شهرداری تبریز قرار است، به صورت یک شرکت سهامی خاص مدیریت شود. در این شرکت تعداد بسیار محدودی صاحب سهام هستند.
چرا که در این انتصاب ها نه تنها از شورای شهر تبریز نظر خواهی نشده بلکه بر خلاف مصوبه شورای شهر عمل گردیده است. چرا که شورای شهر در تعیین سیاست های کلی خود، شهردار را ملزم کرده تا مدیران شهرداری را از درون سازمان شهرداری با معیارهای از پیش تعیین شده انتخاب کند، نه بیرون از سازمان، در صورتی که حدود پنجاه درصد انتصابات از کارکنان شهرداری نبوده‌اند. در این انتصابات حتی چارت سازمانی مصوب وزارت کشور نیز رعایت نشده است.
– مردم بدانید تصمیم های اساسی برای شهر تبریز در شورای شهر یا در کمیسیونهای تخصصی گرفته نمی شود، بلکه توسط تعدادی بسیار محدود در محافل خصوصی، در بعضی ویلاها، استخرها و بیمارستانها … گرفته می شود.
 مردم بدانید هنوز هم مثلث شوم (( زر ، زور و تزویر)) کارآیی زیادی دارد. شاید بشود برای زور کاری کرد، اما تیغ “”زر و تزویر””خیلی بران است. از خطر آن به خدا پناه می برم. اگر بر نمایندگان خود نظارت و مراقبت نکنید، مطالبه گر نباشید ،احتمال دارد ما گرفتار این مثلث شوم شویم.
 مردم تبریز! یک بار غفلت شد، آبروی شهر تبریز به حراج گذاشته شد، تنها امید من به شماست. این بار نگذارید.آن غفلت، خسارات مادی و معنوی زیادی به بار آورد. هر چند به سراغ دانه درشت ها نرفتند، اما بیش از ۵۰ نفر از اعضای شورای چهارم، مدیران شهرداری، پیمانکاران هنوز هم دارند در دادگاه های تجدیدنظر محاکمه
می شوند. اندوخته های شهر فروخته شد.لاله پارک، مرکز جهانی فرش و …فروخته شد.
– سخنی با مردم و مقامات و مدیران ارشد استان:

 شهر تبریز را در یابید، شهرداری و به تبع آن شهر در بحران فرو رفته است .

 شهرداری حدود ۱/۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان بدهکار است.براى اکثر این بدهی ها سی درصد سود نیز پرداخت می شود. یعنی روز به روز به بدهی شهر افزوده می شود.

 بر اساس چارت مصوب وزارت کشور، شهرداری تبریز حدود ۳۸۰۰ پست سازمانی دارد. یعنی شهرداری تبریز باید ۳۸۰۰ نفر مستخدم داشته باشد، در حالی که ۱۲۶۰۹ نفر مستخدم دارد. باید ماهانه حدود ۴۵ میلیارد تومان حقوق و بیمه و مالیات پرداخت کند.
 تحقق بودجه شهرداری حدود ۵۸% است.
 شهرداری در روزهای باقی مانده تا پایان سال حدود ۱۸۰ میلیارد تومان باید حقوق و عیدی پرداخت کند. از سوی دیگر در آمد شهردادی نیز روز به روز کاهش پیدا
می کند، آیا این بحران نیست؟
جالب است بدانید بر اساس اطلاعات بنده، از شهریور تا به حال حدود ۷۵ نفر نیرو از نور چشمان وارد شهرداری شده اند.!!یعنی از این بابت نیز ماهانه بیش از دویست میلیون تومان هزینه بر شهرداری تحمیل شده است.

– سخنی با مقامات استان:
شهر تبریز آبستن حوادث است.
 اگر به دنبال فهمیدن درد مردم هستید، اگر می خواهید نارضایتی مردم را ریشه یابی کنید، بدانید یکی از دردهای عمیق مردم توهین به شعور مردم و بی اعتنایی به خواسته آنان است. مگر مردم در انتخابات اخیر با صدایی بلند ، تغییر را فریاد نکردند؟
آیا انتصابات اخیر توهین به شعور مردم نیست؟
 آقایان به خدا قسم کارآیی زور و سرنیزه موقت است. بیایید به خواست مردم تن بدهید. نا امید کردن مردم خیلی پرهزینه است. اگر در اثر عقده های انباشته شده و فرو خفته مردم، انفجاری به وجود بیاید، هیچ کس نمی تواند کاری بکند.

– سخنی با کارکنان شهرداری؛
همکاران سابق بنده، این نوع انتصابات توهین به کارکنان مجرب، متخصص و پاک دست است. من از این بابت خیلی متاسفم، با این حال شما صاحب خانه هستید، کسانی که از بیرون می آیند مهمان شما و رفتنی هستند.هر چند به شما بی توجهی می شود، اما تقاضا دارم شما به تبریز بی توجهی نکنید .

– سخنی با همکاران شورا؛
ما نباید زینت المجالس باشیم. ما اختیار قانونی داریم. تذکر، سوال، ترک جلسه، استعفا، استیضاح، از اختیارات قانونی ماست، پس ما نباید اجازه بدهیم شهرمان غارت شود.