مخالفان fatf و پدیده مرجان ها
مخالفان fatf و پدیده مرجان ها

به گزارش تبریز ما، لابد اسم مرجان شیخ الاسلام آل آقا را شنیده اید. البته، اسم با مسمایی هم دارد هم شیخ الاسلام دارد و هم آل آقا . حاشیه نرویم. ایشانی یکی از متهمین پرونده اخیر اختلاس ۹۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومانی است یا همان ۶ میلیارد یورویی پتروشیمی ها. داستان این اختلاس یا تخلف بزرگ نفتی […]

به گزارش تبریز ما، لابد اسم مرجان شیخ الاسلام آل آقا را شنیده اید. البته، اسم با مسمایی هم دارد هم شیخ الاسلام دارد و هم آل آقا . حاشیه نرویم. ایشانی یکی از متهمین پرونده اخیر اختلاس ۹۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومانی است یا همان ۶ میلیارد یورویی پتروشیمی ها. داستان این اختلاس یا تخلف بزرگ نفتی هم مشخص است، همانند انچه در ماجرای بابک زنجانی روی داده است.
بدلیل تحریم ها ، دولت نمی توانست نفت را بفروشد و علی القاعده نیازهای ارزی کشور بدلیل ضعف ساختار اقتصادی کشورمان منوط به فروش نفت بود. دولت وقت با هماهنگی نظام یک راهکار اجرایی پیدا کرده بود. راه حل این بود. دولت نفت را تحویل افراد مشخص حقیقی می ده تا با نام شرکت های تجاری خارجی تحت تابعیت کشورهای گمنامی چون پاناما و .. نفت را خریداران بفروشد و پول آن را به خران ایران بازگرداند.
از گفته قبلی مان نیز پیداست افراد حقیقی مانند بابک زنجانی ها پول را باید به دولت بازمی گرداندند اما از انچه در این دادگاه ها نیز گفته شد، معلوم است که فروش نفت به اینگونه چندان حساب و کتار دقیقی هم نداشته است. مثلا قیمت فروش ، زمان بازگرداندن پول به بانک مرکزی و .. بسترهایی برای فساد بوده اند.
اینکه پول ناشی از فروش نفت در فلان بانک مانده است و بخاطر تحریم نمی توانیم منتقلش کنیم هم بخشی از ورایت این دله دزدهای نفتی بوده است. همه این داستان ها بنام دور زدن تحریم ها اتفاق می افتاد و همچنان که حمزه لو متهم ردیف نخست این پرونده در دادگاه هم گفت ، برگزاری این دادگاه مهره های دور زدن تحریم را سوزاند. بله این اختلاس های چند ده هزار ملیارد تومانی که دیگر تعداد صفر آنها را هم نمیشود شمرد، تبعات همان دور زدن های به اصطلاح زیرکانه است.
اگر بخواهیم این معدلات را ساده سازی کنیم ، ماجرای FATF وپالرمو را هم میتوان از این زوایه نگاه کرد. قواعد بین المللی، موضوعات شوخی و شعار برداری نیستند. اگر این لوایح را تصویب نکنیم ،تحریمهای بیشتری بر ما اعمال خواهد شد و لاجرم برای دور زدن آن تحریم ها، بایستی به مسیرهای پر هزینه ای چون مرجان ها تکیه کنیم.
ناگفته نماند اکنون که قدرت قاعده سازی در دنیا را نداریم ، از بابت عدم همراهی با قوانین بین المللی، بایستی هزینه های گزافی را تحمل کینم. بخشی از این هزینه ناگزیر است و بخشی از این هزینه ها نیز از فرصت ها و رانت هایی که در این وسط خلق میشود ، به ملت تحمیل خواهد گردید . خاطرنشان میکنم هزینه هایی که ملت باید تحمل کند نه مرجان ها و همکارانشان . غلامرضا منصوری